Date: Sunday 13th March 2011
Stage: Forum
Test Piece: Paganini Variations (Philip Wilby)
Adjudicators: Derek Broadbent & Kevin Wadsworth
Pos | Band | Conductor |
---|---|---|
01 | WoodfallsWINNERS | Nicholas Childs, Dr |
02 | FlowersQUALIFIED | Paul Holland |
03 | Camborne Town | Garry Cutt |
04 | Mount Charles | Andrew Duncan |
05 | Lydbrook | Ian Holmes |
06 | St Dennis | Darrin Hawken |
07 | Helston | John Hitchens |
08 | St Austell Town | Gareth Pritchard |
09 | Sherborne Town | Paul Cosh |
10 | Portishead Town | Ian Dickinson |
11 | Poole Borough | Phil Randell |
Date: Saturday 12th March 2011
Stage: Forum
Test Piece: Le Carnival Romain (Hector Berlioz arr. Frank Wright)
Adjudicators: Ian Brownbill & Kevin Wadsworth
Pos | Band | Conductor |
---|---|---|
01 | AldbourneWINNERS | David Johnson |
02 | Bournemouth Concert BrassQUALIFIED | Dave Barringer, Capt. |
03 | Hyde | Ivan Hutchinson |
04 | Michelmersh Silver | Melvin White |
05 | Shrewton Silver | Michael Dunford |
06 | Lanner & District Silver | Stuart Chappell |
07 | Chalford | Steve Tubb |
08 | Camborne "B" | Alan Pope |
09 | Filton Concert Brass | Bryn James |
10 | Verwood Concert Brass | Philip Bailey |
11 | STORM Brass | Andrew Lomas |
12 | Yeovil Town | Nigel Seaman |
13 | Ocean Brass | Johnathan Camps |
14 | Otterbourne Brass | Chris Davies OBE, Dr |
15 | Lympstone South West Telecoms | Charlie Fleming |
Date: Sunday 13th March 2011
Stage: Forum
Test Piece: Resurgam (Eric Ball)
Adjudicators: Ian Brownbill & David Lancaster
Pos | Band | Conductor |
---|---|---|
01 | Brunel BrassWINNERS | John Winterflood |
02 | Pendennis Brass FalmouthQUALIFIED | Steve Thomas |
03 | Forest of Dean Brass | Martyn Ford |
04 | St Pinnock | Chris Spreadbury |
05 | Bugle Silver | Jeremy Willcock |
06 | Soundhouse Brass | Simon Badge |
07 | Phoenix Brass (Crewkerne) | David Hatton |
08 | Cinderford | Nigel Seaman |
09 | Swindon Pegasus Brass | Mike Lock |
10 | City of Bristol | Ceri Thomas |
11 | Bath Spa | David Hayward |
12 | Wotton-under-Edge & District Silver | Dennis Grant |
13 | Bodmin Town | Garry Lannie |
14 | Bristol East & Kingswood | Rhodri Griffiths |
Date: Saturday 12th March 2011
Stage: Forum
Test Piece: A Little Light Music (Philip Wilby)
Adjudicators: Ian Brownbill & Kevin Wadsworth
Pos | Band | Conductor |
---|---|---|
01 | Sidmouth TownWINNERS | Adrian Harvey |
02 | DowntonQUALIFIED | Roland Wright |
03 | Weston Brass | Anthony Osbourne |
04 | Bream Silver | Huw Cole |
05 | Denmead Brass | Estelle Flood |
06 | St Stythians | James Burns |
07 | Gillingham Imperial Silver | Paul Williams |
08 | Tewkesbury Town | Nigel Morgan |
09 | Weymouth Concert Brass | Adam Glynn |
10 | Test Valley Brass | Steve Dunster |
11 | Pillowell Silver | Ian Whitburn |
Date: Saturday 12th March 2011
Stage: Arena
Test Piece: Prelude, Song and Dance (John Golland)
Adjudicators: Derek Broadbent & David Lancaster
Pos | Band | Conductor |
---|---|---|
01 | Hatherleigh SilverWINNERS | David Hayward |
02 | New Forest BrassQUALIFIED | Ian Luxford |
03 | QUALIFIED | |
04 | Bratton Silver | Simon Carr |
05 | A. W. Parker (Drybrook) | Kevin White |
06 | Swindon Brass | Francis Cowley |
07 | Andover Town | Steve Large |
08 | Wilton & District | Colin Herbert |
09 | Chalford Academy | Steve Tubb |
10 | Launceston Town | Dave Dobson |
11 | Totnes | Sid Davies |
12 | Okehampton Silver | Des Law |
13 | Bideford Town | Roger Ashby |
14 | Midsomer Norton & Radstock Silver | Joanne Sykes |
15 | Wight Brass | Tim Carter |
16 | Shanklin Town Brass | Malcolm Lewis |
17 | Marshfield | D Jones |
18 | Gosport Brass | Richard Sharp |
19 | Verwood Concert Brass "B" | A Clarke |
20 | Wincanton Silver | Brian Kelloway |
21 | Torbay Brass | T Finnigan |
22 | Porthleven Town | Francis Ralph |