2024 Regional Finals Results

The 2024 West of England Regional Championships will take place on Saturday 9th & Sunday 10th March at the Riviera International Centre & the Upton Vale Baptist Church in Torquay, with the qualifiers representing our region at the National Finals later in the year.

Select Year:

Select Year:

Championship Section

Date: Sunday 10th March
Time: Draw at 12 noon, Commence no earlier than 3.00pm
Venue: Riviera International Centre
Test Piece: "Variations on an Enigma" (Philip Sparke)
Adjudicators: Lt Col David Barringer, MVO MBE & Dr Stephen Cobb


Pos Band Conductor Draw
- A.W. Parker (Drybrook) - -
- Aldbourne - -
- Andover Town - -
W Bodmin Town - W
- Brunel Brass - -
- Camborne Town - -
- Filton Concert Brass - -
- Flowers - -
- Sherborne Town - -
- St. Dennis - -
- Verwood Concert Brass - -
- Woodfalls - -

Section 1

Date: Saturday 9th March
Time: Draw at 11.00am, Commence no earlier than 1.00pm
Venue: Riviera International Centre
Test Piece: "High Peak" (Eric Ball)
Adjudicators: Christopher Binns & Dr Stephen Cobb


Pos Band Conductor Draw
- Bournemouth Concert Brass - -
- Chalford - -
- City of Bristol Brass - -
- Forest of Dean Brass - -
- Glastonbury Brass - -
- Hatherleigh Silver - -
- Helston Town - -
- Hyde - -
- Lanner & District Silver - -
- Lydbrook - -
- Lympstone - -
- Michelmersh Silver - -
- Otterbourne Brass - -
- Roche Brass - -
- Sidmouth Town - -
- Soundhouse Brass Plymouth - -
- Weston Brass - -
- Wotton-Under-Edge & District - -

Section 2

Date: Saturday 9th March
Time: Draw at 8.30am, Commence at 10.00am
Venue: Upton Vale Baptist Church
Test Piece: "Triptych" (Philip Sparke)
Adjudicators: Lt Col David Barringer MVO MBE & Steve Pritchard-Jones


Pos Band Conductor Draw
- Bream Silver - -
- Camborne Brass - -
- Cinderford - -
- Denmead Brass - -
- Gosport Solent Brass - -
- Mount Charles - -
- New Forest Brass - -
- Ocean Brass - -
- Poole Borough - -
- Porthleven Town - -
- Shrewton Silver - -
- St Austell Town - -
- St Keverne - -
- St Pinnock - -
- Wroughton Silver - -

Section 3

Date: Sunday 10th March
Time: Draw at 8.00am, Commence at 9.00am
Venue: Riviera International Centre
Test Piece: "Corineus" (Christopher Bond)
Adjudicators: Christopher Binns & Stephanie Binns


Pos Band Conductor Draw
- Bideford Town - -
- Bratton Silver - -
- Brunel Brass Academy - -
- Cheltenham Silver - -
- City of Bath Brass - -
- Downton - -
- Exeter Railway - -
- Lydney Town - -
- Midsomer Norton & Radstock Silver - -
- Nailsworth Silver - -
- Pendennis Brass - -
- Phoenix Brass Crewkerne - -
- Saltash Town - -
- South Molton Town - -
- St Stythians - -
- Swindon Brass - -
- Tewkesbury Town - -
- Verwood Town - -

Section 4

Date: Saturday 9th March
Time: Draw at 8.00am, Commence at 9.00am
Venue: Riviera International Centre
Test Piece: "Music for Jock Tamson" (Alan Fernie)
Adjudicators: Stephanie Binns & Alan Duguid


Pos Band Conductor Draw
- Bugle Silver - -
- Chalford Academy - -
- Cheltenham Silver Academy - -
- Illogan Sparnon Silver - -
- Indian Queens - -
- Pillowell Silver - -
- Shaftesbury Town Silver - -
- Shanklin Town Brass (IOW) - -
- Test Valley Brass - -
W Torrington Silver - W
- Weymouth Concert Brass - -
- Wincanton Silver - -